Zawał serca u psa – jak rozpoznać? Objawy i postępowanie

zawal serca u psa

Wbrew pozorom zawał serca u psa występuje stosunkowo rzadko. Natomiast opiekunowie myślą, ze każda nagła śmierć psa jest wynikiem zawału. Nic bardziej mylnego. Jakie sa objawu zawału serca u psa? I co robić?

Zawał serca u psa – jak wygląda?

Pies, tak samo jak człowiek, posiada serce. Pod względem budowy oraz kształtu, serca czworonoga i człowieka są do siebie podobne. Tak samo jak i funkcja pompowania krwi. Jednakże znajdziemy między nimi różnice, to różnią się między sobą, chociażby wielkością.

Serce psa składa się z dwóch komór: lewej oraz prawej, a także dwóch przedsionków, lewego i prawego.  W porównaniu do serca człowieka, psie serduszko posiada więcej naczyń wieńcowych. Ponadto są one lepiej rozgałęzione. W związku z tym czworonogi nie mają problemu m.in. z cholesterolem, z którym boryka się wiele ludzi.

Klasyczny zawał serca u psa występuje niezwykle rzadko. Pojawia się, gdy pupil choruje na niedoczynność tarczycy. W rezultacie dochodzi do zaburzenia metabolizmu lipidów. Natomiast u psów występują mikrozawały, wynikające z przewlekłych chorób serca.

Co ciekawe, stwierdza się je najczęściej dopiero podczas sekcji. Nagła śmierć u psa, która obserwowana jest szczególnie w przypadku takich ras jak doberman i owczarek niemiecki, jest skutkiem złośliwej arytmii serca.

W trakcie arytmii krew nie dopływa do mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. To powoduje, że pies mdleje, a serce nie wraca do prawidłowego rytmu i następuje zgon.

Arytmia możliwa jest do wykrycia podczas 24-godzinnego badania EKG, zwanego badaniem holterowskim. Takie badanie to koszt około 200 złotych. Powinno być wykonywane u czworonogów z chorobami serca.

Zawał serca u psa – objawy

Symptomy towarzyszące zawałowi u człowieka, mogą również pojawić się u czworonogów. Najczęściej objawy zawału serca u psa są tak naprawdę objawami chorób serca. Zawał serca u ludzi nie jest tylko i wyłącznie wynikiem niewydolności serca.

Przeczytaj:  Krew w kale psa - co może oznaczać? Przyczyny i leczenie

Zazwyczaj jest wynikiem przedostania się złogów cholesterolu do tętnic wieńcowych. Prowadzi to do niedokrwienia mięśnia sercowego i wielu następstw. Ze względu na fakt, iż czworonogi nie mają problemu z cholesterolem, nie dochodzi u nich do gromadzenia się płytki miażdżycowej.

Nie istnieje możliwość oderwania się jej i zablokowania tętnicy wieńcowej. Ponadto, unaczynienie serca jest zupełnie inne niż u człowieka. Po pierwsze, jest więcej tętnic. Po drugie, zapewniają one zdecydowanie lepsze ukrwienie mięśnia.

Brak anatomicznych możliwości wystąpienia zawału, nie wyklucza  jednak symptomów kojarzonych z chorobą, takich jak niedotlenienie, w efekcie którego pies mdleje i traci świadomość. Są one charakterystyczne dla wielu chorób serca.

Dodatkowo towarzyszy im m.in.:

  • kaszel,
  • siny język,
  • popiskiwanie oraz skomlenie bez powodu,
  • trudności w oddychaniu,
  • przyśpieszony i płytki oddech.

Wystąpienie powyższych objawów u czworonoga, wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem weterynarii. Weterynarz przeprowadzi z Tobą wywiad, dokładnie zbada pupila, zleci konieczne badania, które są niezbędne do postawienia poprawnej diagnozy.

Pamiętaj, że w przypadku niewydolności serca, niezwykle ważną rolę odgrywa czas. Im szybciej choroba wykryta, tym większa szansa na wyleczenie psa. Tym bardziej że schorzenia serca zagrażają życiu czworonoga.

Nagła śmierć psa – czy zawał mógł to spowodować?

Nagła śmierć u psa obserwowana jest najczęściej u dobermanów oraz owczarków niemieckich. Wynika ona z napadowego częstoskurczu serca, które prowadzi do niedotlenienia mózgu, zemdlenia i braku powrotu do świadomości.

Niestety w wielu przypadkach kończy się śmiercią czworonoga. Aby uniknąć takiej sytuacji, u przedstawicieli tych ras warto raz na rok robić profilaktyczne badanie holterowskie.

Tak samo, jak i u ludzi, badanie polega na 24-godzinneym EKG, co pozwala wykryć wszelkie zmiany. Samo badanie kosztuje około 200 złotych.

Natomiast u pacjentów geriatrycznych i dużych psów w wieku około 5 lat, zaleca się wykonanie badania kardiologicznego. Powinno się je traktować jako podstawowy element badania okresowego psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.