Uzębienie u psa, tak jak w przypadku ludzi, ulega zmianie. Pierwsze zęby u szczeniaka to mleczaki, które następnie wypadają. W ich miejsce pojawiają się stałe zęby. Wymiana zębów u psa trwa nawet kilka miesięcy. Ile zębów ma pies? I kiedy pies zmienia zęby?
Zęby u szczeniaka, czyli zęby mleczne u psów
Nowonarodzone szczenięta, podobnie jak ludzie, nie mają zębów. Mleczaki u psa wykształcają się dopiero 3-4 tygodniu życia. Natomiast kolejne zęby psa pojawiają się od 6 do 8 tygodnia życia. Najpóźniej w 4 miesiącu powinny pojawić się wszystkie mleczaki u psa.
Między 3 a 5 tygodniem wyrzynają się kły i siekacze u psa. Natomiast od 4 do 12 tygodnia przedtrzonowce. Ile pies ma zębów mlecznych? Ostatecznie szczeniak ma 28 mleczaków. 14 z nich znajduje się w szczęce, a 14 w żuchwie, a wśród nich 12 siekaczy, 4 kły oraz 12 przedtrzonowców. Następnie rozpoczyna się wymiana zębów u psa.
Czy psom wypadają zęby?
Wypadanie zębów u psa ma miejsce nie tylko w trakcie wymiany mleczaków na zęby stałe, ale również w przypadku choroby lub na starość. Dlatego niezwykle istotna jest prawidłowa pielęgnacja uzębienia pupila. Warto mieć na uwadze, że na stan zębów psa zależy od jakości szkliwa, diety, a nawet i rasy czworonoga. U niektórych jest większe ryzyko wystąpienia choroby jamy ustnej. Najczęściej spotykane choroby zębów to:
- kamień nazębny,
- zapalenie dziąseł,
- parodontoza,
- ropień zęba,
- uszkodzenia mechaniczne.
Wypadanie zębów u szczeniaka – jak wygląda?
Czy psom wypadają zęby? To pytanie, które zadaje sobie nie jeden opiekun czworonoga. Nie ma w tym nic dziwnego. Właściciele psów chcą wiedzieć, jak rozwija się ich pupil oraz czego mogą się spodziewać. Okazuje się, że uzębienie psa ulega zmianie. Najpierw są mleczaki u psa, a następnie żeby stałe. Dokładnie tak, jak w przypadku człowieka. Wymiana zębów u psa wiąże się z uciskiem związków zębów stałych na korzenie, nerwy, a także naczynia krwionośne mleczaków.
W rezultacie mleczaki u psa dostają mniej substancji odżywczych i w efekcie zaczynają wolno obumierać. Do tego psy bardzo szybko rosną, co wiąże się z powiększeniem zębodołu. W efekcie zęby stałe zaczynają wypychać mleczaki, tym samym perfekcyjnie wpasowują się w zębodół. Warto dodać, że taki mechanizm obserwuje się nie tylko u psów czy ludzi, ale u większości ssaków.
Wypadanie zębów u starego psa
Wypadanie zębów u psa seniora wiąże się przede wszystkim z wiekiem. Dorosłe psy są bardziej podatne na choroby, które mogą przyczynić się do dolegliwości jamy ustnej. Co więcej, wielu opiekunów nie potrafi odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej swojego psa. Tym samym zwiększa się ryzyko wypadnięcia zęba. Bardzo rzadko zdarza się, aby pies senior zachował swoje kły. Pamiętaj jednak, aby udać się do kliniki weterynaryjnej, gdy zaobserwujesz wypadanie zębów u psa seniora.
Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko infekcji czy utraty większej ilości zębów. Kontrolne wizyty u lekarza weterynarii są niezwykle istotne. Pozwolą na lepsze samopoczucie psiaka, a ponadto weterynarz będzie w stanie wykryć ewentualne schorzenia, które wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia. Choroby zębów u starszych psów to jedne z najczęściej diagnozowanych przez lekarzy weterynarii. Objawiają się m.in.:
- przykrym zapachem z pyska,
- niechęcią do jedzenia i gryzienia,
- nadmiernym ślinieniem się,
- obrzękiem w okolicy pyska,
- ropnym wypływem,
- krwawieniem dziąseł.
Jeśli zauważysz któryś z symptomów, niezwłocznie udaj się do gabinetu weterynaryjnego.
Zęby mleczne u psa – kiedy wypadają?
Wymiana zębów u psa rozpoczyna się w 3, a najpóźniej 4 miesiącu życia szczeniaka. Pamiętaj jednak, że wypadanie zębów u psa jest procesem indywidualnym. U jednego psa zęby stałe mogą pojawić się w 6 miesiącu, a u innych później, a nawet i wcześniej. Ma na to wpływ m.in. rasa oraz wielkość czworonoga. Najczęściej stałe zębny u psa pojawiają się najpóźniej do 9 miesiąca życia zwierzęcia.
W tym okresie należy zaglądać do jamy ustnej pupila i regularnie sprawdzać, czy proces wymiany zębów u osa przebiega prawidłowo. Jeśli jednak zdarzy się, że u zwierzęcia nie pojawił się ząb lub kilka, niezwłocznie umów się na wizytę w klinice weterynaryjne. Lekarz weterynarz obejrzy psa i dodatkowo wykona zdjęcie RTG. Pozwoli ono na zdiagnozowanie przyczyny braków w uzębieniu czworonoga.
Kiedy pies zmienia zęby?
Kiedy pies zmienia zęby, należy przynajmniej raz wybrać się do lekarza weterynarii. Wizytę zaleca się około 4 miesiąca życia czworonoga. Lekarz weterynarii dokładnie sprawdzi uzębienie psa, aby mieć pewność, ze nie występują żadne objawy niepożądane. Wymiana zębów u psa kończy się zazwyczaj do 9. miesiąca życia. Po tym jak wypadną mleczaki, uzębienie psa składa się ze stałych. Ile pies ma zębów? Dokładnie 42. Są one rozłożone nierównomiernie. 22 znajdują się w żuchwie, natomiast pozostałe 20 w szczęce:
- Kły – zarówno w żuchwie, jak i szczęce znajdziemy po 2 kły. Pojawiają się one około 4-6 miesiąca. Są to najdłuższe zęby psa, dzięki którym pies potrafi rozrywać większe kawałki pokarmu, a także przytrzymywania różnych przedmioty, przenoszonych z jednego miejsca do drugiego,
- Siekacze – siekacze u psa występują równomiernie: 6 z nich znajdziemy w żuchwie i 6 w szczęce. Pojawiają się jako pierwsze między 3 a 5 miesiącem. Charakteryzują się płaskim, łopatkowatym kształtem. Charakteryzują się tym, ze są bardzo mocne, ponieważ tną pokarm na mniejsze kawałki,
- Zęby przedtrzonowe – 8 w żuchwie i 8 w szczęce. Wyżynają si miedzy 4 a 6 miesiącem życia. Charakteryzują się wytrzymałością. Są tak mocne, że pies może rozkruszyć nimi kości. Ich funkcją jest przede wszystkim miażdżenie jedzenia,
- Trzonowce– w żuchwie jest 6, natomiast w szczęce 4. Ich funkcją jest miażdzenie pokarmu. Pojawiają się w 5-7 miesiącu.
Po całkowitej wymianie zębów, około 9 miesiąca, wskazana jest ponowna wizyta w klinice weterynaryjnej. Weterynarz ponownie sprawdzi zęby psa i wykluczy ewentualne nieprawidłowości.
Wymiana zębów u psa – jakie są tego objawy?
W czasie wymiany zębów mlecznych na stałe konieczna jest kontrola pupila. W tym celu powinieneś systematycznie zaglądać do jamy ustnej i sprawdzać uzębienie psa. Może zdążyć się, że zęby u szczeniaka wyżynają się nieprawidłowo. Do głównych objawów niepożądanych zalicza się:
- przetrwałe mleczaki – przetrwałe zęby mleczne to te, które nie wypadły, pomimo, że w ich miejscu wyrosły zęby stałe. Taka nieprawidłowość dotyczy około 15% czworonogów i ma podłoże genetyczne. Do ras predysponowanych zalicza się przede wszystkim rasy miniaturowe, takie jak shih tzu, jamnik, chihuahua, Yorkshire terrier, pinczer oraz owczarek szetlandzki,
- złamanie mleczaka – wymiana zębów u psa powoduje swędzenie i dyskomfort. W efekcie czworonogi gryzą, co popadnie, w tym twarde przedmioty, które mogą spowodować uraz w obrębie jamy ustnej. Taka sytuacja najczęściej zdarza się u psów, których dieta nie jest odpowiednio zbilansowana i mamy do czynienia z nieprawidłowym stosunkiem wapnia do fosforu. W efekcie zęby są kruche oraz delikatne i łatwiej o złamanie zębów mlecznych,
- zatrzymanie procesu wymiany zębów – najczęściej dochodzi do tego u szczeniąt, które przebyły nosówkę. Choroba ta prowadzi do deformacji korzeni oraz przedwczesnego zamknięcia wierzchołka korzenia,
- krzywy zgryz – wiąże się z wadą zgryzu, która zazwyczaj podłożę genetyczne. Może zdarzyć się, ze wada jest również nabyta np. w wyniku nieprawidłowej zabawy czy też źle dobranej zabawce.
Pamiętaj, że każda nieprawidłowość w uzębieniu pupila, wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem weterynarii. Nie możesz tego bagatelizować, ponieważ wymienione niepożądane objawy mogą prowadzić do infekcji oraz powstania ropni w zębodole. To z kolei osłabia stałe zęby.
Wymiana zębów u psa – jakie jest zachowanie psa?
Wymiana zębów u psa to długi i bolesny dla czworonoga proces, któremu towarzyszy dyskomfort w postaci:
- zaczerwienionych dziąseł
- niepokoju oraz rozdrażnienia,
- obrzękniętych i bolesnych dziąseł
- niewielkiego krwawienia.
W efekcie pies może zachowywać się nieco inaczej niż do tej pory. Bardzo często obserwuje się próbę gryzienia różnych przedmiotów. Nawet, gdy zwierzę nie miało tendencji do podgryzania.