Choć uzębienie psa różni się od ludzkiego, to jest kilka podobieństw. Czworonogi posiadają mleczaki, które wypadają. Następuje wtedy wymiana zębów u psa na uzębienie stałe. Kiedy psu wypadają mleczaki? I ile zębów ma pies? Dziś rozwiejemy Twoje wątpliwości.
Ile zębów ma pies?
Ilość zębów zależy od etapu rozwoju, na jakim aktualnie znajduje się Twój pupil. Uzębienie psa dorosłego różni się od młodego. Szczenięta mają 28 mlecznych zębów. Mleczaki u psa rozłożone są równomiernie w szczęce oraz żuchwie. 14 z nich znajduje się w łuku dolnym i 14 w łuku górnym. We wszystkich łukach, po każdej stronie, zlokalizowane są 3 siekacze, 3 przedtrzonowce oraz 1 kieł. Natomiast nie znajdziemy trzonowców, które pojawiają się najpóźniej. Natomiast uzębienie psa dorosłego obejmuje 42 zęby: 22 w szczęce oraz 20 w żuchwie, do których zalicza się:
- siekacze – są to mocne zęby, które mają płaski, łopatkowaty kształt. mocne zęby o płaskim, łopatkowatym kształcie. Ich główną funkcją jest cięcie pokarmu na mniejsze kawałki
- kły – w porównaniu do pozostałych zębów, wyróżniają się długością – są dłuższe niż reszta. Psom domowym służą do rozrywania większych kawałków pokarmy oraz przytrzymywania przedmiotów, które przenoszą z jednego miejsca do drugiego,
- przedtrzonowce – są na tyle mocne, że umożliwiają czworonogowi rozkruszanie kości. Służą one do miażdżenia pokarmu,
- trzonowce – podobnie jak przedtrzonowce, miażdżą pokarm.
Warto mieć na uwadze, że liczba zębów różni się w zależności od etapu rozwoju, a nawet i ze względu na rasę pupila. Niektóre rasy posiadają mniej lub więcej zębów stałych. Ponadto, prawidłowa ilość zębów to nie wszystko. Niezwykle istotne jest również ich odpowiednie dopasowanie oraz zgryz. Zgryz kształtowany jest w okresie wzrostu. Przyjęło się, że prawidłowy jest zgryz nożycowy, a jego oceny dokonuje lekarz weterynarii w momencie, gdy zakończy się wymiana zębów u psa z mlecznych na stałe. Natomiast nieprawidłowy zgryz to m.in. przodozgryz, choć jest on dopuszczalny u niektórych ras w tym u buldogów, a także tyłozgryz.
Czy psy mają mleczaki?
Psy, tak jak i ludzie, rodzą się bez zębów. Pierwsze mleczaki u psa, najczęściej siekacze, pojawiają się już około 3-4 tygodnia życia. Natomiast pozostałe wykształcają się zazwyczaj między 6 a 8 tygodniem życia. Mleczne zęby są do 4 miesiąca. Od czwartego można zaobserwować wypadanie zębów u szczeniaka. W miejsce mleczaków pojawiają się stałe.
Kiedy szczeniak zmienia zęby?
Wymiana zębów u psa z mlecznych na stałe następuje około 3 miesiąca życia czworonoga. Cały proces jest dość długi i trwa zazwyczaj aż do 6, a nawet i 8 miesiąca. Warto mieć na uwadze, że wypadanie zębów u psa jest kwestią indywidualną. U jednego szczeniaka może zacząć się wcześniej, u drugiego później. Wymiana zębów u psa rozpoczyna się od najczęściej od siekaczy.
W następnej kolejności pojawiają się stał e żeby przedtrzonowe i trzonowe. Po wypadnięciu wszystkich mleczaków, uzębienie psa obejmuje 42 zęby stałe, które nie są rozłożone równomiernie. 22 znajdują się w żuchwie, a 20 w szczęce. Taki układ pozwala pupilowi prawidłowo gryźć oraz przeżuwać pokarm. Ponadto, żeby stałe są mocniejsze i przystosowanie do gryzienia twardego pożywienia.
Kiedy psu wypadają mleczaki?
Wypadanie zębów u psa to ciężki okres zarówno dla czworonoga, jak i właściciela. Jeżeli następuje wymiana zębów u psa, musisz go uważnie obserwować. Regularnie, co najmniej raz w tygodniu, sprawdzaj uzębienie pupila. Ponadto, w 4 miesiącu życia czworonoga, wybierz się do kliniki weterynaryjnej na konsultacje. Lekarz weterynarii sprawdzi ile zębów ma pies do tego pory, a także czy nie występują u niego żadne wrodzone wady zgryzu.
Sprawdzi również czy wypadanie zębów u szczeniaka przebiega w sposób prawidłowy. Około 7-8 miesiąca pupil powinien mieć już wszystkie zęby stałe. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek braki w uzębieniu u psa, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. Zleci on wykonanie zdjęcia RTG, na podstawie którego ustali, co jest przyczyną braku zęba lub zębów.
Wymiana zębów u psa – objawy
Wymiana zębów u psa to proces, w którym pupil odczuwa spory dyskomfort. Kiedy szczeniak zmienia zęby, zaobserwujesz m.in. następujące objawy:
- zaczerwienione dziąsła,
- niepokój oraz rozdrażnienie,
- obrzęknięte oraz bolesne dziąsła,
- niewielkie krwawienia
Wszystkie te symptomy są naturalne i nie powinny Cię niepokoić. Miną wraz z pojawieniem się zębów stałych. Może również zdarzyć się, że wymiana zębów u szczeniaka jest bezobjawowa, a Ty nie zauważysz, że wypadają. Pies najczęściej połyka je podczas jedzenia, ty możesz nie znaleźć ani jednego zęba. Pamiętaj, że wymiana zębów u psa to długi okres, który trwa nawet kilka miesięcy. Ze względu na towarzyszący ból i dyskomfort, swędzenie dziąseł, pupil może częściej gryźć różne przedmioty, które spotyka m.in. buty, papcie. Dlatego bardzo ważne jest zaspokojenie potrzeby gryzienia.
Doskonale sprawdzą się zabawki dostosowane zarówno do wieku, jak i wielkości czworonoga. Zabawki wykonane z gumy i silikonu możesz wrzucić na kilka minut do lodówki. Żucie schłodzonej zabawki z pewnością przyniesie ulgę bolącym dziąsłom. Kiedy psu wypadają mleczaki, nie podawaj mu zabawek sznurków ani szarpaków, ponieważ mogą naruszyć strukturę wyrzynających się zębów stałych, a nawet prowadzić do wady zgryzu. Ponadto, wymiana zębów u psa to idealny moment na rozpoczęcie regularnego czyszczenia zębów czworonoga.
Im szybciej przyzwyczaisz go do tej czynności, tym lepiej dla Twojego pupila. Rozpoczynając pielęgnację jamy ustnej od pierwszego zęba stałego, automatycznie zmniejszasz ryzyko pojawienia się kamienia nazębnego. Oczywiście naukę higieny jamy ustnej zaleca się od pierwszego dnia psa w domu. Jes.li nie wiesz jak to robić, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Da Ci wskazówki, pokaże jak czyścić uzębienie u psa, a także podpowie co robić, a czego nie.
Podwójne zęby u psa
Wymiana zębów u szczeniaka nie zawsze jest prawidłowa. Może okazać się, że Twój pupil będzie miał wadę zgryzu. Mogą pojawić się również podwójne zęby u psa, które obserwuje się u 15% populacji. Kiedy szczeniak zmienia zęby, czyli w okresie od 3 do 8 miesiąca, zdarza się, że niektóre zęby mleczne nie wypadną. Takie żeby nazywa się je przetrwałymi zębami mlecznymi. Trzymają się one tak mocno, że ząb stały nie jest w stanie ich wypchnąć. Najczęściej dotyczy kłów. Choć może zdarzyć się, że zwierzę będzie miało nawet kilka przetrwałych mleczaków u psów takich ras jak maltańczyk, pinczer miniaturowy, yorkshire terier, jamnik miniaturowy oraz chihuahua.