Ziewanie psa – powody dlaczego pies ziewa

pies ziewa

Ziewanie psa to dość powszechne zjawisko, które zaobserwuje każdy właściciel czworonoga. Wbrew pozorom nie jest oznaką zmęczenia czy niewyspania jak w przypadku ludzi. Dlaczego pies ziewa? Poznaj najważniejsze powody.

Dlaczego pies ziewa?

Psy, tak samo, jak i ludzie ziewają. Co ciekawe, do dziś nie wiadomo, dlaczego człowiek ziewa. Oczywiście przyczyną jest zmęczenie oraz niewyspane, ale to tylko jedna z wielu. Podobnie jest u czworonożnych przyjaciół. Ziewanie u psa nie zawsze oznacza sygnalizowanie chęci odpoczynku i spania. W takim razie, dlaczego psy ziewają? Zacznijmy od tego, ze psy to zwierzęta, które niestety nie mówią.

W związku z  tym komunikują się z człowiekiem oraz innymi zwierzętami za pomocą komunikacji werbalnej oraz niewerbalnej. Bardzo często ich zachowanie mówi o emocjach, jakie w danej chwili im towarzyszą. Swoje zadowolenie lub niezadowolenie wyrażają nie tylko przez merdanie ogonem, szczekaniem, ale również i ziewaniem. W praktyce okazuje się, że ziewanie u psa to sygnał m.in.:

  • niepokoju,
  • niepewności,
  • podniecenia,
  • obojętności.

Ziewanie psa – co może oznaczać?

Jeżeli jesteś właścicielem futrzanego przyjaciela, z pewnością nie raz zastanawiałeś się, dlaczego pies ziewa. Jak wspomnieliśmy, powodów jest wiele. Jednym z nich jest wytłumienie emocji, czyli próba uspokojenia się. W ten sposób zwierzę wycisza się oraz zapobiega wszelkim konfliktów.

Pies może komunikować Ci czy innym, że akurat w tej chwili nie ma ochoty na wspólną zabawę, pieszczoty itd. Bardzo często ziewanie u psa jest sygnałem ostrzegawczym, który informuje o tym, że pupil pragnie spokoju i prosi, aby się wycofać z jego otoczenia. Chce oznajmić, ze w danej chwili bądź sytuacji, nie czuje się komfortowo. Zdarza się, że jest to wynik stresu. Człowiek radzi sobie z emocjami oraz ekscytacją na różne sposoby. Tak samo i pies chce odreagować, aby nabrać wewnętrznej równowagi.

Przeczytaj:  Kolczatka dla psa - fakty i mity o obroży z kolcami

Możesz to zaobserwować w skupisku ludzi, a także podczas wizyty u weterynarza. Psy boją się wizyty w klinice weterynaryjnej i swój strach wyrażają poprzez ziewanie, które stanowi formę radzenie ze stresem. Pies może bać się innych ludzi, zwierząt, a nawet i głośnych dźwięków. Dlatego pod żadnym pozorem nie ignoruj takiego sygnału, zwłaszcza gdy zauważysz u niego inne objawy, wskazujące na strach. W takiej sytuacji należy ustalić przyczynę odczuwanego dyskomfortu, a następnie ją zlikwidować.

Ziewanie u psa oznaką zaufania do człowieka

Niektórzy badacze twierdzą, że ziewanie u psa przy człowieku jest oznaką bezgranicznego zaufania, wierności oraz oddania. W ten sposób pies informuje o tym, że uznaje właściciela za przewodnika stada. Co ciekawe, Ziewanie u psa to także sposób pokojowego przywitania innych osobników gatunku.

Można je traktować jako odpowiednik ludzkiego uścisku dłoni. Oczywiście zdarza się, że ziewanie psa to tylko i wyłącznie objaw zmęczenia. Najczęściej pojawia się zaraz po przebudzeniu lub późnym wieczorem, gdy zwierzę jest zmęczone po całym dniu. Jednorazowe ziewnięcia w tak naturalnych sytuacjach, absolutnie nie powinno Cię niepokoić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.