Złamana łapa u psa – objawy, ile czasu zrasta się kość?

lapy psa

Zwichnięta lub złamana łapa u psa to poważna zmiana pourazowa, która wymaga interwencji lekarza weterynarii. To częste następstwo wypadku komunikacyjnego, upadku czworonoga z dużej wysokości lub biegu po nierównym terenie. Jakie są objawy urazu i ile zrasta się kość u psa?

Zwichnięta (skręcona) łapa u psa

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że zwierzęta dają ogromną radość. Niestety ich posiadanie nie zawsze wiąże się z beztroskimi chwilami. Zdarzają się również niemiłe niespodzianki, takie choroby, dysfunkcje, a także zwichnięcia i złamania. Opiekun nie ma na to wpływu. Wystarczy, że pies spadnie nawet z niedużej wysokości lub ulegnie wypadkowi komunikacyjnemu, aby zdiagnozowano zwichnięcie. W takiej sytuacji bardzo istotne jest udzielenie pierwszej pomocy i niezwłoczne zabranie pupila do kliniki weterynaryjnej.

W pierwszej kolejności musisz spróbować unieruchomić złamaną lub zwichniętą kończynę, ponieważ każdy ruch, który zwierzę nią wykona, powoduje ogromny ból. W tym celu należy użyć m.in. dwóch patyków lub drewienek, a następnie owinąć łapkę paskiem, szalikiem lub chusta, w zależności co się ma w domu pod ręką. Dzięki temu nadmierna ruchliwość odłamów, które powstały w wyniku urazu, nie będzie powodowała aż tak ogromnego bólu. Jeśli rana jest zabrudzona np. piachem, trawą, żwirem lub innymi zanieczyszczeniami, możesz ją przemyć.

Używaj nieszczypiących środków, takich jak rywanol lub Octenisept, które zawsze warto mieć w psiej apteczce. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie dotykać rany palcami. Nie używaj również wody utlenionej, ponieważ może wywołać ból, a tym samym zwierzę może się wystraszyć i zacząć ruszać zwichniętą kończyną, co nie jest wskazane. Jeśli złamanie nie jest otwarte, wystarczy łapę obłożyć watą oraz owinąć bandażem, a także usztywnić, jak w przypadku złamania otwartego.

Przeczytaj:  Robaki u psa - główne objawy i jak sobie radzić z pasożytami?

Zachowaj ostrożność i czujność. Kontuzjowana kończyna powoduje ogromny ból, więc zwierzę może być agresywne, a nawet próbować Cię ugryźć. Następnie zwierzę należy jak najszybciej przetransportować do najbliższego gabinetu weterynaryjnego, aby udzielił mu pomocy specjalista. Najlepiej, gdy masz możliwość przewiezienia czworonoga na czymś sztywnym i płaskim. Ostatecznie możesz go przynieść na rękach.

Najważniejszą rolę odgrywa tu jednak czas. Im szybciej, tym lepiej. Lekarz weterynarii obejrzy zwichniętą nogę, poda leki, które mają za zadanie wyeliminować ból i uspokoi psiaka. Weterynarz wykona zdjęcie rentgenowskie w celu ustalenia zakresu obrażeń, a także pobierze krew. W zależności od urazu, ustabilizuje, wdroży odpowiednie leczenie, aby noga się zagoiła. W sytuacji, gdy złamanie jest proste, prawdopodobnie weterynarz zastosuje leczenie zachowawcze.

Wymaga od Ciebie bacznej obserwacji pupila i nieustannego kontaktu ze specjalistą, gdyby pojawił się obrzęk lub wysięk. W przypadku otwartego złamania z zakażeniem konieczna będzie operacja. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem. Po operacji niezbędna jest antybiotykoterapia, podawanie środków przeciwbólowych oraz zmiana opatrunku.

Konieczne będą także regularne kontrole w celu oceny procesu gojenia się złapania. Lekarz weterynarii udzieli Ci wszystkich informacji związanych z dbaniem o ranę czworonoga, a także wyznaczy Ci kolejną wizytę w klinice. Jeżeli złapanie zostanie odpowiednio zabezpieczone i będziesz stosować się do wymogów weterynarza, to piesek szybko wróci do pełnej sprawności.

Jakie są przyczyny złamań kończyn u psa?

Urazy mogą powstawać z różnych przyczyn. Rzadko zdarza się, aby pupil złamał kość podczas chodzenia czy biegania po płaskim terenie, choć jest to możliwe. jednak najczęściej złamana noga u psa ma miejsce podczas niefortunnego spadku lub skoku z wysokości, podczas zabawy z innymi czworonogami oraz w wypadku komunikacyjnym np. gdy psa potraci samochód. U psów małych raz, takich jak pinczer miniaturowy czy chihuahua złamanie kończyny może być wynikiem nieumiejętnego opiekowania się pupilem.

Przeczytaj:  Jak wygląda świerzb u psa (ZDJĘCIA) i jak leczyć?

Zdarza się, że dzieci, które nie są świadome swoich działań, zbyt mocno ściskają zwierzę, noszą je i niechcąco upuszczają. Dla takiego niewielkiego psa nawet mała wysokość może skończyć się urazem. Przyczyną może być także nieodpowiednio zbilansowana dieta. Dochodzi wtedy do tzw. samoistnego łamania się łapy u psa. Nawet skakanie, zabawa czy bieganie za ulubioną piłką może skończyć się złamaniem kości.

Ma to związek z kruchością kości, którą powoduje brak minerałów. Dlatego niezwykle istotne jest racjonalne żywienie. Jeśli nie wiesz, jak żywić psa, możesz zapytać o poradę weterynarza. Z pewnością udzieli Ci wskazówek, wskaże karmę, jaką należy stosować, aby dostarczyć mu wszystkie składniki mineralne, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Złamana noga u psa – co robić?

Złamana noga u psa powoduje ogromny ból. Mimo to nie wolno podawać mu żadnych leków przeciwbólowych, które są przeznaczone dla ludzi. W ten sposób możesz wyrządzić mu jeszcze większą kończynę. Twoja rola ogranicza się do usztywnienia łapy i zabrania go do kliniki weterynaryjnej.

Tam otrzyma niezbędną i fachową pomoc. Staraj się opanować emocje, ponieważ Twoje zdenerwowanie może wywołać u pupila niepokój. Wystraszony i nieufny czworonogów może zacząć wyrywać się, uciekać, co tylko spowoduje większy ból. Przy oczyszczaniu rany i stabilizacji warto założyć kaganiec psu, aby uniknąć ewentualnego ugryzienia, spowodowanego stresem. To naturalny odruch.

Złamana łapa u psa – objawy

Złamana łapa u psa ma charakterystyczne objawy, które nietrudno zauważyć. Ze względu na przypływ adrenaliny na samym początku pupil jest w stanie iść, a nawet biec na chorej kończynie. Wiąże się to z instynktem, który podpowiada czworonogowi, aby uciekł w bezpieczne miejsce. Zauważysz jednak, że piesek kuleje i cicho popiskuje. Do głównych symptomów zalicza się:

  • kulawiznę,
  • unoszenie chorej łapki do góry,
  • popiskiwanie, skomlenie, a nawet i wycie,
  • obrzęk pojawiający się wokół miejsca złamania,
  • przy otwartym złamaniu widoczna, wystająca kość,
  • nadmierne lizanie przez pupila chorej kończyny,
  • wzmożony niepokój zwierzęcia, a niekiedy agresja, gdy ktoś się do niego zbliża,
  • nienaturalnie wykrzywiona łapka,
  • brak możliwości podniesienia się zwierzaka z pozycji leżącej.
Przeczytaj:  Pysk psa - czyli co to jest kufa lub fafle?

Większość psów z kontuzją kuleje i oszczędza łapkę podczas chodzenia. Pamiętaj, że każde podejrzenie złamania wymaga interwencji lekarza, który dokładnie zbada zwierzę i na tej podstawie postawi diagnozę oraz zastosuje odpowiednie leczenie.

Ile zrasta się kość u psa?

Złamana kończyna u psa, zwłaszcza młodego, zrasta się bardzo szybko około 3-4 tygodni. Jednak wszystko zależy od samego rodzaju urazu. Ma na to wpływ to, czy kość była przemieszczona oraz na jaką odległość. Najlepiej zapytać o to lekarza weterynarii, który oceni stan czworonoga.

Niestety nie ma uniwersalnego czasu gojenia się złamań. Każdy uraz jest indywidualny, ponieważ każdy organizm psiaka jest inny. U jednego czas może się wydłużyć, u innego skrócić. Najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń weterynarza, podawanie pupilowi leków, a także systematyczna zmiana opatrunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.