Żółta wstążka u psa – co oznacza i dlaczego powinieneś zachować dystans?

mezczyzna z amstafem na smyczy

Zastanawiałeś się kiedyś, co oznacza żółta wstążka u psa? Wbrew pozorom to wcale nie jest tylko ozdobą. Żółta chusta u psa informuje o zachowaniu ostrożności oraz ograniczeniu kontaktu ze zwierzęciem. Jak się zachować, gdy zobaczymy czworonoga z chustą w tym kolorze?

Co oznacza żółta wstążka u psa?

Żółta wstążka dla psa, z angielskiego Yellow Dog, to program, który powstał na rzecz właścicieli psów, potrzebujących przestrzeni. Program ten ma na celu naukę rozpoznawania zwierząt, które potrzebują przestrzeni, a także edukować w zakresie zasad właściwego kontaktu z czworonogami. Jeżeli pies ma żółtą chustę, to oznacza, że nie należy się do niego zbliżać. Żółta wstążka nie jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla psów agresywnych, ale również czworonogów, które np. mają problemy zdrowotne oraz natury psychicznej i nie mają ochoty na głaskanie, bliski kontakt z człowiekiem lub innym czworonogiem. Żółta chusta dla psa daje jasny sygnał i to już z daleka, że opiekun futrzanego przyjaciela nie życzy sobie kontaktu.

Pamiętaj jednak, aby nie wykorzystywać takiego sygnału podczas treningów, ponieważ nie jest to powód do unikają bodźców ani izolowania czworonoga. Socjalizacja jest niezwykle ważnym etapem w życiu każdego psa i to od niej zależy to, jak zwierzę będzie zachowywać się w przyszłości. Musisz mieć również świadomość, że żółta wstążka u psa wcale nie zwalnia Cię z odpowiedzialności prawnej za psa. To tylko komunikat, który ma zminimalizować ryzyko jakiejkolwiek niemiłej sytuacji. W związku z tym żółta chusta u psa:

 • nie stanowi zrzeczenia się odpowiedzialności,
 • nie jest wymówką, aby unikać treningu z czworonogiem,
 • nie stanowi powodu do odczuwania winy z powodu, że pies nie toleruje kontaktu z innymi.
Przeczytaj:  Małe rasy psów - poznaj nasze TOP 10

Zamiast wstążki można użyć również obroży, smyczy czy szelek w tym kolorze.

Żółta wstążka dla psa – kiedy ją założyć?

Istnieje wiele powodów, dla których pies ma żółtą chustę. Należy ją założyć w sytuacji, gdy:

 • zwierzę jest agresywne,
 • pies jest lękliwy, a kontakt z obcym wywołuje u niego silny stres,
 • pies jest w trakcie szkolenia albo jest zwierzęciem pracującym np. przewodnikiem osoby niewidomej,
 • asystuje osobie niepełnosprawnej lub pełni inną służbę,
 • zwierzę jest adoptowane i jego opiekun nie wie, jak zachowa się podczas kontaktu z obcymi,
 • pies niedawno przebył zabieg,
 • zwierzę jest w trakcie rehabilitacji,
 • Pies jest chory.

Warto mieć na uwadze, że każdy pies jest inny, ma odmienny charakter i różny temperament. W przypadku psów adoptowanych nie wiadomo, jaką przeżyły traumę, co ich w życiu spotkało. W efekcie mogą być nie tylko agresywne wobec innych zwierząt, psów i ludzi, ale również się ich bać. Zamiast tłumaczyć każdej osobie, dlaczego nie wolni głaskać i zbliżać się do psa, lepszym rozwiązaniem będzie żółta wstążka u psa, przyczepiona do smyczy. Taki sygnał jest coraz popularniejszy i coraz bardziej rozpoznawalny już w większych kręgach, a szczególnie w dużych miastach.

Żółta chusta u psa – jak się zachować?

Widząc czworonoga na ulicy z żółtą chustą, zachowaj szczególną ostrożność. Nie podchodź do psa, a tym bardziej nie próbuj go głaskać! Nie wskazane są również gwałtowne ruchy w kierunku czworonoga. Z kolei, jeśli jesteś na spacerze ze swoim pupilem i spotkasz psa z żółtą chustą, trzymaj swojego czworonoga krótki na smyczy. Pod żadnym pozorem nie spuszczaj swojego futrzanego przyjaciela ze smyczy i zachowaj odpowiednią odległość.

Uspokój swojego psiaka, jeśli będzie nadmiernie pobudzony widokiem innego przedstawiciela gatunku. W obu przypadkach zawsze zapytaj właściciela psa, co możecie zrobić względem psa. Czy Twój psiak może dojść do zwierzaka? Czy zwierzę z żółtą wstążką dobrze reaguje na obecność drugiego psa? Czy potrzebuje chwili na oswojenie się? Opiekun powie Ci, jak daleko możecie się posunąć i jaką formę kontaktu nawiązać. Nie rób nic na siłę.

Przeczytaj:  Czym karmić psa? Karma sucha, mokra i domowa

Chodzi tu zarówno o Twoje bezpieczeństwo, jak i spokój psychiczny czworonoga. Oczywiście nie ma zasady, że żółta wstążka u psa oznacza agresję. Nie zawsze tak jest. To stereotyp, który się utrwalił i niestety wciąż wiele osób w to wierzy. Zwierzę z chustą potrzebuje przestrzeni oraz spokoju i wcale nie oznacza, że może być on groźny dla ludzi czy innych czworonogów.

Projekt Yellow Dog ma wiele zalet. Przede wszystkim żółta wstążka dla psa jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed nadmiernym stresem, związanym z bliskim kontaktem z ludźmi czy innymi zwierzakami. Takie akcje przede wszystkim zwiększają świadomość ludzi na temat tego, że zwierzęta wcale nie są zabawkami. Edukuje, że posiadają własne potrzeby, słabości i trzeba zadbać o ich komfort psychiczny. Yellow Dog wspierany jest przez wiele fundacji na rzecz zwierząt, które głośno o nim mówią, aby trafić do jak największej ilości ludzi. Powszechnie przyjęło się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Niestety to wcale nie oznacza, że trzeba go męczyć, zaczepiać na ulicy, głaskać, kiedy on tego nie potrzebuje. I nie chce. Tym bardziej, gdy jest zaczepiany przez zupełnie obce mu osoby, wobec których jest nieufny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.