Żółtaczka u psa – wszystko co musisz o niej wiedzieć

maly pies chory na zoltaczke

Żółtaczka u psa to nie choroba, a zespół objawów, które są charakterystyczne dla zwiększonego stężenia bilirubiny we krwi. Wbrew powszechnej opinii wcale nie pojawia się na skutek choroby wątroby, a z zupełnie innych powodów. Jakie są objawy żółtaczki i jak ją leczyć?

Żółtaczka u psa – co to jest?

Wbrew pozorom żółtaczka nie jest sama w sobie chorobą, a jedynie objawem. Żółtaczkę u czworonoga stwierdza się wtedy, gdy stężenie bilirubiny we krwi przekracza wartości referencyjne (hiperbilirubinemia). Prawidłowe stężenie bilirubiny w surowicy psów wynosi 0,3-0,9 mg/dl. Aby lepiej zrozumieć, warto wiedzieć, czym, jest bilirubina. W organizmie czworonogów zachodzi proces ciągłej zmiany czerwonych krwinek – erytrocytów.

Część z nich umiera i zostaje zastąpiona nowymi. Za ich eliminację, które mają być zastąpione, odpowiadają komórki śledziony. Następnie stara hemoglobina przekształca się w bilirubinę. W trakcie przepływu krwi przez wątrobę, bilirubina ulega przemianie m.in. Po związaniu z kwasem glukuronowym albo jonem siarczanym staje się rozpuszczalna w wodzie i następnie przedostaje się do jelit. Jej cześć podlega przemianom w jelitach, a druga część wydalana jest z kałem. Jej niewielka ilość we krwi jest konsekwencją zniszczenia starych czerwonych krwinek i jest to normalne. Problem pojawia się w sytuacji, gdy zostaje zaburzone krążenie barwników żółciowych i dochodzi do nagromadzenia się ich we krwi oraz tkankach. W efekcie poziom bilirubiny we krwi zwiększa się i powoduje hiperbilirubinemię.

Taka sytuacja ma miejsce w przypadku zwiększonego wytwarzania albo utrudnionego wydalania bilirubiny. W sytuacji, gdy stężenie będzie powyżej normy, u czworonoga obserwuje się charakterystyczne zażółcenie oczy, skóry oraz błon śluzowych. Samo rozpoznanie żółtaczki nie sprawia żadnego problem. Natomiast kłopotliwe może okazać się wskazanie źródła jej pojawienia. Warto mieć na uwadze, że może być ona objaw wielu rożnych chorób. Dlatego niezwykle istotne jest ustalenie jej pierwotnej przyczyny, aby lekarz weterynarii mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Żółtaczkę dzieli się na:

  • żółtaczkę przedwątrobową – nazywaną również hemolityczną. Powstaje przez przyczyny przedwątrobowe jako skutek zwiększonej produkcji bilirubiny. Mamy tu do czynienia ze wzrostem bilirubiny wolnej w surowicy.
  • żółtaczkę wątrobowa – inaczej miąższowa. Powodują ją przyczyny wewnątrzwątrobowe, będące wynikiem upośledzenia wnikania bilirubiny do wątroby, sprzęgania jej z glukoronianem albo wydzielania do żółci. W tym przypadku dochodzi do wzrostu bilirubiny wolnej oraz związanej,
  • żółtaczkę pozawątrobową, nazywaną także mechaniczną oraz zastoinową. Powstaje wskutek przyczyn pozawatrobowych, które są wynikiem zwężenia albo zamknięcia światła dróg żółciowych. To z kolei utrudnia, a nawet i uniemożliwia wypływanie żółci. Tutaj mamy do czynienia ze wzrostem bilirubiny związanej.
Przeczytaj:  Ropień u psa - jak go rozpoznać? Przyczyny, objawy i leczenie

Przyczyny żółtaczki u psa

Do głównych przyczyn pojawienia się żółtaczki u psa zalicza się:

  • Nadmierne wytwarzanie bilirubiny

Nadmierne wytwarzanie bilirubiny pojawia się wskutek nadmiernego niszczenia erytrocytów, a także w sytuacji, gdy zostaną uszkodzone komórki wątroby. W efekcie nie biorą udziału w procesie degeneracji zużytych czerwonych krwinek. to tzw. hiperbilirubinemia przedwątrobowa, która pojawia się m.in. w przypadku chorób odkleszczowych, takich jak babeszjoza u psa – diagnozowana jest wtedy żółtaczka u psa po kleszczu, a także w przypadku zatruć rożnymi substancjami, wchłaniania krwiaka oraz niedokrwistości hemolitycznej.

  • Zaburzenia w wydzielaniu bilirubiny, a także jej wychwytu, transportu i sprzęgania

Wszystkie te nieprawidłowości prowadzą do hiperbilirubinemii wątrobowej. Dochodzi do niej na skutek uszkodzenia hepatocytów, a także zaburzenia ich funkcjonowania. Pojawia się w przypadku zapalenia wątroby oraz nowotworów wątroby.

  • Zaburzenia na poziomie odpływu żółci

Hiperbilirubinemia powstaje również w wyniku całkowitego albo częściowego zatkania dróg żółciowych. W efekcie dochodzi do zastoju żółci, co z kolei prowadzi do żółtaczki, nazywanej żółtaczką pozawątrobową. Pojawia się w wyniku:

  • kamicy żółciowej,
  • zewnątrzwątrobowej niedrożności dróg żółciowych,
  • zapalenia trzustki,
  • choroby dwunastnicy.

Z kolei do chorób i schorzeń, które przyczyniają się do wystąpienia żółtaczki zalicza się m.in.:

  • chorobę Rubartha,
  • leptospiroza,
  • babeszjozę,
  • ostre toksyczne zapalenie wątroby,
  • przewlekłe zapalenie wątroby,
  • rodzinne zapalenie wątroby u psa (do ras predysponowanych zalicza się labradory, cocker spaniele, dobermany, Bedlington Teriery, Skye Terriery, west highland white terriery).

Żółtaczka może pojawić się również u psów:

  • z przewlekłymi chorobami dróg żółciowych,
  • ze znaczną nadwagą i otyłych,
  • z tępymi urazami jamy brzusznej,
  • młodych, nieszczepionych,
  • przyjmujących leki, których działaniem niepożądanym jest uszkodzenie komórek wątrobowych

Żółtaczka u psa – objawy

Żółtaczka sama w sobie jest objawem. jednak, aby ułatwić jej rozpoznanie, warto wiedzieć, jakie zmiany jej towarzyszą. To przede wszystkim:

  • zażółcenie dziąseł,
  • zażółcenie błony śluzowej w obrębie odbytu,
  • zażółcenie błony śluzowej w obrębie pochwy u samicy lub napletka u samca,
  • zażółcenie skóry, które u psów z długa sierścią może być nieco mniej widoczne,
  • zażółcenie twardówek w gałkach ocznych, które naturalnie są białe.
Przeczytaj:  Białaczka u psa - jak ją rozpoznać? Objawy i leczenie psiej białaczki

Dodatkowe symptomy pojawiają się w zależności od przyczyny żółtaczki u chorego czworonoga. Można dodatkowo zaobserwować:

  • zmniejszony apetyt lub jego całkowity brak,
  • ospałość,
  • apatia,
  • utrata masy ciała,
  • wymioty,
  • gorączka,
  • wielomocz,
  • przyśpieszony oddech,
  • tachykardia

Żółtaczka u psa po kleszczu

Zdarza się, że występuje żółtaczka u psa po kleszczu. Jednym z powodów pojawienia się żółtaczki jest choroba Rubartha, czyli zakaźne zapalenie wątroby psów, które wywołuje adenowirus psi typu I. Wirus też może być przeniesiony właśnie przed kleszcza i doprowadzić do ostrego przebiegu choroby, a tym samym pojawienia się żółtaczki. Jednak to nie jedyna choroba, objawiająca się żółtaczką, która wywołują kleszcze.

Bardzo niebezpieczna dla pupili jest również babeszjoza, czyli choroba odkleszczowa. Wywołują ją pierwotniaki babesia spp, bytujące we krwi. Przyczyniają się do rozpadu erytrocytów, co powoduje niedokrwistość, a razem z nią szereg konsekwencji, w tym żółtaczkę u psa.

Żółtaczka u psa – leczenie

Rozpoznanie żółtaczki nie należy do najtrudniejszych. natomiast problem może sprawić znalezienie przyczyny jej wystąpienia. Lekarz weterynarii przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad oraz wykona badanie morfologiczne krwi, co ułatwi dalszą diagnozę. Konieczne jest badanie biochemiczne surowicy, badanie moczu, badanie płynu z jamy brzusznej, koagulogram, badanie obrazowe, ultrasonograficzne jamy brzusznej, biopsja, laparoskopia i inne testy diagnostyczne.

O dokonaniu konkretnych badań decyduje weterynarz na podstawie wywiadu, badania fizykalnego oraz podejrzeń. To pozwala mu określić, jaki rodzaj żółtaczki występuje u psa, jaka jest przyczyna i jak leczyć. Leczenie żółtaczki zależy od jej rodzaju. Inne kroki podejmuje się w przypadku, gdy jest to żółtaczka przedwątrobowa, a inaczej, gdy wątrobowa lub pozawątrobowa.

Leczenie żółtaczki przedwątrobowej u psa

W przypadku żółtaczki przedwątrobowej u psa weterynarz ustala czynnik, będący przyczyną schorzenia. To niezwykle istotne, ponieważ leczenie opiera się na wyeliminowaniu tego czynnika. Jeżeli jest to infekcja bakteryjna to lekarz weterynarii przepisuje również antybiotyki. Z kolei przy immunozależnej niedokrwistości hemolitycznej podawane są glikortykosterydy w dawkach immunosupresyjnych. Może zdarzyć się, że zwierzem musi mieć odstawione leki, wzmocnienie organizmu odpowiednią dietą, a nawet i transfuzja krwi.

Przeczytaj:  Tężyczka poporodowa u psa - objawy, leczenie i profilaktyka

Żółtaczka u psa pojawia się w przypadku ostrego przebiegu babeszjozy. Towarzyszy jej powiększona śledziona, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych oraz wymioty. W przypadku leczenia babeszjozy lekarz weterynarii podaje leki przeciwbabeszjozowe oraz rozpoczyna terapię wspomagająca i objawową. Z kolei zapobieganie polega przede wszystkim na stosowaniu środków przeciwkleszczowych.

Leczenie żółtaczki wątrobowej u psa

Postępowanie przy tym typie żółtaczki polega na znalezieniu czynników, które wywołały powstanie patologiczne w wątrobie. w sytuacji, gdy zwierzę przyjmowało zioła, będzie trzeba je wyeliminować. lekarz weterynarii może również zadecydować o odstawieniu leków, które mogą być powodem schorzenia wątroby. W terapii stosuje się takie leki jak ursodiol, ostropest plamisty i s-adenozylometionina.

Leczenie żółtaczki pozawątrobowej u psa

Leczenie żółtaczki pozawątrobowej u psa opiera się przede wszystkim na skutecznym wyeliminowaniu podstawowej choroby, która doprowadziła do hiperbilirubinemii. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Natomiast postępowanie objawowe i wspomagające jest bardzo podobne do tego, które stosuje się w przypadku żółtaczki wątrobowej. Warto mieć również na uwadze, że na skutek żółtaczki pozawątrobowej może wystąpić żółtaczka wątrobowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.